02-094 Warszawa, ul. Grójecka 67
NIP: 7010414095, KRS: 0000499644, tel.: (22) 822-90-41
Autoryzacja [Płatności]
 
Szukaj
Szybkie wyszukiwanie całymi słowami wg...
dokładnie
tytułu
autora
wydawnictwa
[Zaawansowane...]

Sposoby Płatności
Koszty dostawy:
Poczta Polska, przesyłka priorytetowa za pobraniem 15,50 zł
Poczta Polska, przesyłka priorytetowa przelewem, kartą kredytową 11,50 zł
Kurier GLS za pobraniem, przelewem, kartą kredytową 21,00 zł

Promocje
1.ARCHIWUM
obniżka: 50%
2.rabat 10 %
obniżka: 10%
3.książka za grosik
obniżka: 99%

3 Promocje (3)

Książki
Nowości
Hity dnia
Polecamy
Bestsellery

Katalog tematyczny
Katalog tytułowy
Katalog autorów
Katalog wydawców
Serie wydawnicze

Działy
Działy
APLIKACJE PRAWNICZE
ARCHIWUM
AUDIOBOOKI
AUDYT
BANKOWOśĆ
BIZNES
EKOLOGIA I OCHRONA śRODOWISKA
EKONOMIA
FINANSE I PRAWO FINANSOWE
FUNDACJA SZANSA DLA NIEWIDOMYC
HANDEL
MARKETING I REKLAMA
NAUKI MATEMATYCZNE W EKONOMII
NAUKI SPOŁECZNE
NIERUCHOMOŚCI
PODATKI I PRAWO PODATKOWE
PODRĘCZNIKI
PRAWO
RACHUNKOWOŚĆ
RESOCJALIZACJA
SAMORZĄD TERYTORIALNY
TECHNIKA
TOWAROZNAWSTWO
TRANSPORT I LOGISTYKA
TURYSTYKA I HOTELARSTWO
UBEZPIECZENIA
UNIA EUROPEJSKA
URBANISTYKA
VERLAG DASHOFER
ZARZĄDZANIE

Logowanie
Pseudonim/Login:
Hasło:

[ Zapomniałeś hasło? ]


Members List Zarejestrowani:
arrow Ostatnio dołączył:  M.K.
arrow Razem: 29227

visitors Odwiedziny:
arrow Goście: 212
arrow Członkowie: 0
arrow Razem: 212

signup
Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

Języki
Wybierz język:

English Polish

PERŁY PEREŁKI RZECZYPOSPOLITEJ PREKURSORZY PRZEDSIĘBIORCY PATRIOCI
 

MAŁGORZATA DYGAS MAŁGORZATA DYGAS - Inne książki
69,90 zł 62,91 zł
zawiera 5% VAT
(Cena netto: 59,91 zł)
(rabat 10 %)

PERŁY PEREŁKI RZECZYPOSPOLITEJ PREKURSORZY PRZEDSIĘBIORCY PATRIOCI

Wydawnictwo:

VOLUMEN

Zapomniani bohaterowie

Piąty wymiar czasu
Antoni Augustyn Lilpop w 1789 roku założył zakład zegarmistrzowski w Warszawie - pięć pokoleń kontynuowało jego dzieło. Firma "L.M. Lilpop", prowadzona przez Ludwika Maurycego, przetrwała do 1939 roku. Obecnie, bardziej niż Lilpopowie, z branżą zegarmistrzowską jest kojarzony polityczny emigrant, zegarmistrz Antoni Patek.

Szkoła wzajemnej solidarności
Historia instytucji ubezpieczeniowych jest jak zwierciadło, w którym odbijały się aspiracje i zrywy narodowowyzwoleńcze rodaków. W 1803 roku Fryderyk Wilhelm III powołał pierwsze Towarzystwo Ogniowe dla Miast. Ubezpieczenia na życie, transportów wodnych, lądowych i kolejowych, od gradobicia mają 200 lat tradycji.

Przewalcowany Norblin
Na zaproszenie Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych przyjechał do Warszawy w 1819 roku Aleksander Jan Norblin junior, znany rzemieślnik, specjalizujący się w wyrobach metalowych. Tego samego roku założył zakład brązowniczy przy ulicy Długiej - "Warszawską Fabrykę Bronzów", i tak się zaczyna historia rodzimego przemysłu metalowego na warszawskiej Woli.

Błysk polskiego srebra
Alfons Fraget, paryżanin, w 1824 roku uruchomił w Warszawie mały zakład. Z polskimi rzemieślnikami wytwarzał wyroby ze srebra: sztućce, naczynia oraz drobną galanterię stołową z platerowanej blachy. Do dzisiaj sztućce i galanteria srebrna kontynuatorki "Hefry" zdobią najświetniejsze stoły. Egzemplarze historyczne są eksponowane w prestiżowych muzeach.

Dwa skrzydła Kruka
Firma "W. Kruk" to najstarsza polska marka jubilerska. Jej historia zaczęła się w 1840 roku, kiedy złotnik Leon Skrzetuski otworzył w Poznaniu warsztat, w którym wyrabiał przedmioty liturgiczne. Od 1887 roku salon jubilerski prowadził już jego siostrzeniec, Władysław Kruk. Dzisiaj mamy dwie spółki: "W. Kruk" i "Ania Kruk", o różnej strategii biznesu.

"Królewskie" imperium
Browar "Schóffer i Glimpf", wraz z działką przy ulicy Krochmalnej, kupili w 1846 roku od Banku Polskiego dwaj byli pracownicy - Konstanty Schiele i Błażej Haberbusch. Do spółki wszedł Henryk Klawe, piekarz z Pomorza. Dzisiaj nawet zapach piwa nie pozostał po prawie 170 latach działalności potężnego browaru, który zasłynął z "Królewskiego" trunku.

Dynastia czekoladą pisana
Karol Wedel od dziecka marzył o własnej wytwórni czekolady. Po kilku latach wahań, w 1851 roku, założył fabrykę czekolady i otworzył sklep przy ulicy Miodowej. Rok później wprowadził na rynek karmelki śmietankowe, którymi podbił serca rodaków. Na dorobku Wedlów żerowali dygnitarze PRL, a rozparcelowali go decydenci wolnorynkowej gospodarki.

Luksus Lilpopów
Temu rodowi zawdzięczamy nie tylko rozkwit zegarmistrzostwa, ale także przemysłu ciężkiego, motoryzacyjnego, architektury i miasto-ogród Podkowę Leśną. Syn zegarmistrza Lilpopa, wraz z Wilhelmem E. Rauem, utworzył w 1854 roku spółkę "Evans, Lilpop et Comp.". Miała ona nie tylko zakłady w Warszawie, ale też dwie kopalnie rudy żelaza i dwie huty.

Książę warzy piwo
Lilpop - Austriak, Fraget - paryżanin, i znowu historia prowadzi do Austrii. Żywiecki browar założył arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, protoplasta polskiej linii Habsburgów. Za datę założenia browaru przyjmuje się 1856 rok. Arcyksiążęcy Browar, po 12 latach od powstania, stał się największym wy¸twórcą piwa w Galicji. Dzisiaj to potęga "Żywiec" SA.

Dziedzictwo cesarskiego spedytora
Carl Hartwig zapisał 1 lipca 1858 roku w rejestrze handlowymswoją pierwszą firmę. Zaczynał od niewielkiej garbarni, a po kilkunastu latach handlu opałem i materiałami budowlanymi zajął się transportem. Firma C. Hartwig wyrosła na imperium, przetrwała wojny, zmiany ustroju, a tak wiele straciła w gospodarce wolnorynkowej.

Duch polski
Kijów stał się polskim ogniskiem kultury - tam powstała jedna z największych księgarń i oficyn wydawniczych. Firma "Leon Idzikowski" w latach 1859-1920 była najsłynniejszą księgarnią Cesarstwa Rosji. Jej dorobek przepadł w trakcie bolszewickiej rewolucji, odżył jeszcze w latach II RP, by przepaść bezpowrotnie w Warszawie spalonej przez Niemców.

Spółdzielczy gepard
Bankowość spółdzielcza, tak jak towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, zrodziła się z inicjatyw obywateli. W 1861 roku rozpoczęło działalność Towarzystwo Pożyczkowe dla Przemysłowców miasta Poznania. Rok później został utworzony Bank Spółdzielczy w Brodnicy, któremu patronował sędzia Łyskowski. Bank był i jest nowoczesną spółdzielczą instytucją finansową.

Polska droga mleczna
To Karol August Henneberg, kupiec i przemysłowiec, rozpoczął profesjonalne przetwórstwo mleka na Mazowszu. Zakłady mleczarskie Hennenberga powstały w 1876 roku w Warszawie, przy ulicy Królewskiej. Jego syn, Karol Jan, był pionierem produkcji mleka w proszku. Natomiast wnuk Karola Augusta, Zdzisław Karol, to słynny pilot, dowódca Dywizjonu 303.

Od Jelenia do Ewy
Historia ta zaczęła się... w 1896 roku przy ulicy Szwedzkiej, gdzie powstało Towarzystwo Akcyjne Fabryki Przetworów Chemicznych "Praga". Po odzyskaniu niepodległości zakład przejęła Spółka Akcyjna "Woitz", zmieniając profil produkcji na mydła, proszki i lakiery. Od 1926 roku, po wejściu niemieckiego kapitału, rozpoczęto produkcję m.in. kultowego mydła "Szary Jeleń".

Historia kupieckiej kreatywności
Aniela Jabłkowska w 1897 roku przekazała prowadzenie niewielkiej spółki bra¸tu, Józefowi juniorowi, który otworzył sklep przy ulicy Brackiej 20. Ten biznes dał początek Domu Towarowego "Bracia Jabłkowscy", który otworzono przed wybuchem I wojny światowej. Dom towarowy przez lata był symbolem nowoczesności, szyku i luksusu oraz miejscem towarzyskich spotkań.

Równolatek Niepodległej
W lipcu 1918 roku powołanie uniwersytetu katolickiego zaakceptowała obradująca w Warszawie Konferencja Episkopatu Polski. Zebraniu przewodniczył Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI. Rektorem uczelni został ksiądz Idzi Radziszewski, który wybrał na patrona uniwersytetu Najświętsze Serce Jezusa.

Szabla z polską duszą
Ród Mannów założył Fabrykę Narzędzi Chirurgicznych, która kilkadziesiąt lat później wytwarzała także cenione przez wojsko szable. Jedno z większych zamówień fabryki Manna dotyczyło wykonania sześciu tysięcy szabel w 1920 roku. Współcześnie wybitni płatnerze są cenieni tak samo, jak rzemieślnicy parający się produkcją białej broni wieki temu.

Dekady prestiżu
"Panie i panowie, rewolucja na rynku prasowym! Pierwszy numer ŚGazety Bankowej>>. Takich informacji nie znajdziecie nigdzie..." - wołał w mroźny lutowy dzień 1921 roku mały Iwowianin, trzymając pachnące farbą egzemplarze nowego dwutygodnika. Wydawana we Lwowie "Gazeta Bankowa" była nowatorskim przedsięwzięciem na rynku prasowym w dwudziestoleciu międzywojennym.

Perła w kokonie
Gdyby Henryk i Stanisława Witaczkowie urodzili się w Ameryce, ich prekursorski przemysł jedwabiu naturalnego, który stworzyli w 1924 roku, byłby niewyczerpanym źródłem dostatku i chluby rodaków. Dzieła ich nie zniszczyły wojna anikomuna, ale wolny rynek po 1989 roku. Dziś w kolebce jedwabnictwa powstają anonimowe akcesoria z chińskiego surowca.

"Ład" prosto z Paryża
Po sukcesie na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku profesorowie i studenci Szkoły Sztuk Pięknych powołali w Warszawie Spółdzielnię Artystów Plastyków "Ład" (1926 r). Przez 70 lat istnienia spółdzielnia reprezentowała to, co w polskim wzornictwie było najlepsze - stała się synonimem dobrego gustu i nowoczesności.

Błękitna strzała
Nie wyruszyłby z kolejarską punktualnością, 11 grudnia 1927 roku, o godz. 9.54, do Warszawy pierwszy pociąg Elektrycznych Kolei Dojazdowych, gdyby nie było rodu Lilpopów i pierwszej w wyzwolonej Polsce spółki akcyjnej "Siła i Światło". Stanisław Wilhelm Lilpop, właściciel majątku (Podkowa Leśna i okolice), podarował grunt pod trzy stacje kolejki.

Drapacz chmur z placu Napoleona
Prudential przez lata kojarzył się Warszawiakom przede wszystkim z ubezpieczeniami. Po czterech latach działalności brytyjski ubezpieczyciel rozpoczął w stolicy budowę swojej siedziby. Otwarty w 1934 roku drapacz chmur - Prudential House - to dzieło polskich inżynierów. Do II wojny światowej był symbolem nowoczesności, perłą polskiej architektury.

Spis ilustracji


ISBN: 978-83-64708-63-3
Książkę znajdziesz w działach:
abc small business`u
342 stron
oprawa: twarda
Rok wydania: 2019
Poleć znajomemu
Zgłoś błąd

Średnia ocen: brak ocen
Czytaj recenzje (0)
Dodaj recenzję

Wróć

Koszyk
Twój koszyk jest pusty

Data aktualizacji bazy: 04.06.2020 20:35
książek w bazie: 27202

Naukowa

  Zapraszamy do naszej księgarni internetowej ekonomiczna24.osdw.pl
Księgarnia EKONOMICZNA Kazimierz Leki Sp. z o.o.

 

Facebook
Teraz nie ma zawartości dla tego bloku.

Licznik

 
Copyright © 2004-2020 Księgarnia EKONOMICZNA Kazimierz Leki Sp. z o.o. e-mail: info@ksiegarnia-ekonomiczna.com.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.  rss
Uprzejmie informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Pozostawanie na niej oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies. Więcej w polityka prywatności.